Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 9. Hafta


8. Hafta 10. Hafta
Bu hafta ile bebeğiniz için yeni bir dönem başlıyor. Şimdiye kadar embriyo olarak adlandırılan bebeğiniz gelişiminin bu aşamasında artık fetus olarak adlandırılır.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğiniz neredeyse 2,4 cm uzunluğunda ve henüz birkaç gram ağırlığında, ama temel fiziksel yapısı yerleştiği için bundan sonra hızlı bir şekilde kilo almaya hazırdır.

Bebeğiniz dokuzuncu haftadan sonra giderek daha fazla insana benzemeye başlar. Embriyonik kuyruğu tamamen kaybolmuştur ve vücudunun organlar, kaslar ve sinirlerinde gelişim hızlanmaktadır. Parmak uçları biraz daha şişkince ortaya çıkmış, baş biraz daha dik durumdadır ve ense oluşmuştur. Bebeğiniz oldukça aktiftir. Kol, bacak ve vücut hareketleri ultrasonda görülebilir. Ancak siz daha ileriki haftalarda hissedebilirsiniz. Ayrıca bu haftada testis ya da yumurtalıkları şekillenir fakat dış cinsel bölge hala cinsiyet ayrımını sağlayabilecek görünümde değildir.
 
Sizdeki değişiklikler;
Bu dönemde sık sık idrara çıkma, kasıklarda ağrı gibi şikayetler yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni rahim hızlı büyümesi ile mesaneye yani idrar torbasına baskı yapmaya başlamasıdır. Göğüslerinizdeki dolgunluk ve hassasiyet bu haftada biraz daha artmış olabilir. Bu nedenle göğüslerinizi alttan iyi destekleyen bir sutyen kullanmalısınız. Yine artan hamilelik hormonlarının etkisiyle mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler de bu haftada ortaya çıkabilir.
ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele