Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 6. Hafta


5. Hafta 7. Hafta
Hamileliğin altıncı haftasında, bebeğiniz hızla büyümeye devam eder. Doktor kontrolüne gittiğinizde bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz.  Bebeğinizin ilk defa kalp atışlarını dinlediğinizde hızlı atışından dolayı çok şaşırabilir hatta endişelenebilirsiniz.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğinizin kalp atışları dakikada 100 ile 160 arasındadır ki bu da sizin atışınızın yaklaşık 2 katı kadardır. Tüm vücudunda kan akışı da başlar. Bebeğin boyu hala çok küçüktür. Yaklaşık bir mercimek büyüklüğünde‚ 3-5 mm kadardır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bebeğinizin solunum ve sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşmeye başlar. 6. haftada bebeğin göbek kordonu oluşur.

Gözler, kulaklar ve ağız boşluğu belirmeye başlar. Bebeğinizin beyni gelişmeye ve aktivite göstermeye başlamıştır. Aynı zamanda bebeğinizin ileride kol ve bacaklarını oluşturacak kabarıklıklar belirginleşmeye başlar.
 
Sizdeki değişiklikler;
Yaşadığınız yoğun hormonal değişimler‚ duygusal durumunuza da yansımaya başlar. Kendinizi bir an çok mutlu ve enerjik hissederken‚ çok kısa bir zaman içinde son derece yorgun ve depresif hissedebilirsiniz.
 
Birçok anne adayı‚ eğer bulantılar başlamamışsa‚ bu haftalarda çok sık yemek yeme isteği içerisine girebilir. Hamilelik boyunca ideal kilo alımını sağlamak ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Hamilelikte birçok anne adayının en büyük şikayetlerinden birisi de mide hassasiyeti ve kabızlıktır. Bu şikayetleri minimuma indirmek için bol lifli sebze ve meyveler tüketilmelidir. Bu haftadan itibaren‚ bulantı ve kusma şikayetleri görülebilir.
ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele