Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 5. Hafta


4. Hafta 6. Hafta
Hamileliğin beşinci haftasında, embriyo hızla büyümeye devam eder. Şu anda bebeğiniz yaklaşık bir susam tanesi büyüklüğünde ve insandan çok kurbağa yavrusuna benzemektedir.
 
Sizdeki değişiklikler;
Hamileliğinizin bu haftasında sürekli uyuma isteği, halsizlik, göğüslerin irileşmesi, akıntı ve sık idrara gitme isteği gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Damla şeklinde ya da birkaç gün süren koyu kahverengi kanamalar olabilir. Kanamalar karın ağrısı ile birlikte devam ediyorsa‚ kırmızı renkteyse mutla doktorunuza danışın.
 
Vücudunuzdaki değişiklikler;
Bebeğiniz içinizde hızla büyümeye devam ediyor. Gelişiminin bu aşamasında üç tabakadan oluşuyor. Ektoderm (iç deri), mezoderm (orta deri), endoderm (dış deri). Bu üç tabaka ilerleyen günlerde bebeğinizin organ ve dokularının formlarını oluşturacaklar. Bebeğinizin beyin, omurilik, omurga ve sinirlerinin oluşacağı Nöral Tüp (Sinir Yolu), ektoderm denilen en üst tabakada gelişmeye başlar. Bu tabaka aynı zamanda onun deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişimini sağlar.
 
Kalp ve dolaşım sistemi, orta tabaka yani mezodermde şekillenmeye başlar. Bu hafta bebeğinizin minik kalbi haznelere bölünmeye, atmaya ve kan pompalamaya başlar. Mezoderm aynı zamanda bebeğinizin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularını da şekillendirir.
 
Üçüncü tabaka yani endoderm ise, bebeğinizin akciğer, bağırsak, tam gelişmemiş idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organlarını şekillendirir.
 
Plesanta ve göbek bağı‚ gelişmekte olan bebeğin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besin taşımaya büyük bir hızla devam etmektedir.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğinizin büyüklüğü yaklaşık 1-2 mm boyundadır‚ kilosu hakkında herhangi birşey söylemek mümkün değildir. Başı, bedeninden daha büyük olur ve hafif eğri biçimindedir. Bebeğin beyin, kalp-damar ve sinir ve diğer organ sistemleri gelişmeye başlar. Ultrason ile görülebilir, kalp atışları bazen duyulabilir.
ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele