Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 4. Hafta


3. Hafta 5. Hafta
Hamileliğin dördüncü haftasında, adet döneminizde gecikme olur ve bu hamileliğin ilk belirtisidir. Ancak hamileliğin kesin tanısını koyabilmek için evde uygulanan gebelik testleri ya da kan testinin sonucu ile hamileliğinizi onaylayabilirsiniz.
 
Hamileliğin 4. haftasında adet kesilmesinden hemen sonra birkaç gün süren ufak kanamalar görülebilir. Kanamalar; rahime ekilen bazı hücrelerin damarları yırtması sonucu oluşur. Bazen birkaç damla şeklinde‚ bazen de normal adet kanaması gibi olabilir. Halk dilinde bu kanamalara lekelenme ya da üstüne görme denir.

Gebelik testinden olumlu sonuç aldıktan sonra uzman doktorunuza danışarak hamilelik ve süreçle ilgili bilgi almalı ve doktorunuzun belirlediği tarihlerde düzenli kontrolleri yaptırmalısınız. Hamilelik sürecinin takibi hem annenin‚ hem de gelişmekte olan bebeğin sağlığı için aksatılmamalıdır.
 
Sizdeki değişiklikler;
4. hafta da adet kesilmesi dışında vücutta daha birçok belirti ortaya çıkabilir. Halsizlik, kokulara karşı hassasiyet, idrar renginin koyulaşması, bulantı, kusma ve bunun gibi belirtilerde adet kesilmesine eşlik eder.
 
Vücudunuzdaki değişiklikler;
Bu haftadan itibaren gebelik kesesinde amniyo sıvısı toplanmaya başlar. Bu sıvı diğer haftalar ve aylar boyunca bebeğin, içinde rahat olabileceği bir ortam hazırlamış olacaktır. Embriyo bu sıvının içinde gelişmeye başlar. Aynı zamanda amniyo adı verilen bu sıvı bebeğin gelişmesini de sağlarken bir yandan da bebeği darbelere karşı korur. Hücrelerin şekillenerek oluşturduğu plasenta artık oksijen ve besin taşımaya başlamıştır bile.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebek 4. hafta da 0,35 milimetre büyüklüğünde ve 150 hücreden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu hafta da‚ bebeğin beyninin oluşacağı bölüm meydana gelir ve sinirler oluşmaya başlar. Bebeğin kalp atışları bu hafta doktor kontrolünde görülemez ve duyulamaz.
ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele