Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 37. Hafta


36. Hafta 38. Hafta
Otuz yedinci haftadan itibaren her an doğumun başlaması ihtimaline karşın, bebeğinizin eşyalarını, sizin gecelik, pijama, fotoğraf makinesi, diş macunu- fırçası, iç çamaşırı, makyaj malzemeleri, temiz ped gibi ihtiyaçlarınızı içeren doğum çantanızı hazırlamanızı öneririz.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğiniz, bu haftada yaklaşık 47 cm boyunda, 2800-2950 gr ağırlığındadır. Bebeğiniz artık neredeyse doğumdaki şeklini almıştır. Fakat doğuma kadar gelişimine devam edecektir. Bütün organları oluşmuştur ama beyin ve sinir sistemi gelişimini sürdürür.

Bebeğinizin vücudu iyice şekillenmiş, doğum kanalına yerleşme çalışmaları devam etmektedir. Beyni hızla gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları artık parmakların ucuna kadar uzamıştır.

Bebeğiniz büyüdüğü için, rahminizde hareket edeceği alan çok kısıtlanmıştır. Bebeğinizin başı doğum kanalına doğru uzandığı için en çok bacaklarını hareket ettirebilir. Sizin tam göğüs kafesinizin altında oluşan bebeğinizin ayak hareketleri bazen size sancı verebilir.

Sizdeki değişiklikler;
Hamileliğinizin 37. haftasından itibaren, bebeğiniz artık doğum şeklini almıştır. Bu nedenle doğuma kadar her hafta doktorunuzu ziyaret etmeli ve kontrollerinizi kesinlikle aksatmamalısınız.

Bebeğiniz doğum kanalına doğru ilerledikçe karnınızın üst kısmı giderek rahatlayacaktır. Hazımsızlık ya da iştahsızlık gibi sorunlarınız ortadan kalkacaktır. Ayrıca akciğerlerinizde ki baskı da azalacağı için nefes darlığı sorunlarından da kurtulacaksınız.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR