A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Filename: models/Content_model.php

Line Number: 390

Backtrace:

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/models/Content_model.php
Line: 390
Function: _error_handler

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/controllers/Home.php
Line: 73
Function: mostread

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/index.php
Line: 307
Function: require_once

Hamilelikte 10. Hafta - Hamile, bebek, çocuk hakkında herşey

Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 10. Hafta


9. Hafta 11. Hafta
Hamileliğinizin ilk aylarında fazla kilo alımı olmadığı için dışarıdan hamile olduğunuz hala farkedilmeyecektir. Bu haftaların en rahatlatıcı haberi de mide bulantılarınız yavaş yavaş azalmaya başlayacak.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğiniz hızla gelişmeye devam ediyor. Şu anda 3-4 cm boyunda ve yaklaşık 5 gr ağırlığında. Bütün hayati organları eksiksiz olarak oluştu, bundan sonraki haftalar gelişim süreci olacak. Dudaklar dahil tüm yüz hatları belirgin, kalp gelişimini büyük ölçüde tamamladı.

Sindirim sistemi ve üreme organları artık daha belirgin.
Bebeğinizin dirsekleri, dizleri, el - ayak parmakları ve tırnakları belirgin hale geldi. Diş tomurcukları gelişmeye başlıyor. Hemen hemen bütün eklemler ve kasların oluşumu tamamlandığı için bebek artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar, ancak henüz çok küçük olduğu için bu hareketleri sizin hissetmeniz mümkün değil.
 
Sizdeki değişiklikler;
Yaşadığınız yoğun hormonal değişimler‚ duygusal durumunuza da yansımaya devam ediyor. Kendinizi bir an çok mutlu ve enerjik hissederken‚ çok kısa bir zaman içinde son derece yorgun ve depresif hissedebilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur.
Kan hacminiz de artış olduğu için deride koyu renkli damar izleri ortaya çıkabilir. Halk arasında varis olarak nitelendirilen bu durum gebelikten sonra kaybolur.  Bu durum özellikle bacaklar ve memelerde belirgindir.
 
Bebeğin yavaş yavaş büyümesiyle birlikte uterusunuz yaklaşık bir portakal büyüklüğündedir. Kilonuz henüz artmaya başlamasa da pantolonlarınız sıkmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş hamile kıyafetleri satan mağazaları dolaşmaya başlayabilirsiniz. Bu haftadan itibaren bulantı ve kusmalar azalmaya başlar. Ayrıca göğüslerde büyüme gözlenir. Rahat edeceğiniz penye sütyenler kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu hafta da mide yanması şikayetleriniz artabilir. Bebeğinizin diş tomurcukları gelişmeye başladığı için floru yüksek besinler tüketin‚ doktorunuza danışarak ilave flor takviyesi de alabilirsiniz.
ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele