Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamile kalmanıza yardımcı olacak doğru cinsel pozisyonlar nelerdir?


Çiftler, bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde, isteklerinin hemen gerçekleşeceğini düşünürler. Ancak günümüzde, yediğimiz besinler, stres, sağlıksız yaşam koşulları, geç yaşta bebek sahibi olmaya karar vermek gibi birçok neden bebek sahibi olmayı geciktiren unsurlar arasındadır.

Bu ve benzeri nedenlerden dolayı, bir dönem, eşinizle birlikte bebek sahibi olmak için denemeler yapmanız gerekebilir. Cinsel ilişkiye girerken doğru pozisyon kadar, doğru zamanda önemlidir. Adet tarihinizi takip ederek yumurtlamak için en doğru zamanınızı belirlemeli ve o tarihlerde eşinizle yeterli sıklıkta cinsel ilişkiye girmelisiniz.

Gebelik için uygun dönem belirlendikten sonra, cinsel ilişkinin şekli de önemlidir. Cinsel ilişkide pek çok pozisyon hamile kalmak için uygun şartları yaratmayabilir. Çiftlerin oturur pozisyonda, kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler bebek sahibi olmak için uygun değildir.

Hamile kalmak için en uygun pozisyonlar; erkeğin üstte olduğu, kadın ve erkeğin yana doğru dönük ( kaşık pozisyonu) olduğu şekillerdir. Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur. Cinsel ilişki sonrasında, kadın hemen ayağa kalkarsa fazla miktarda meni dışarıya kaçacaktır. Spermler rahim ağzına ulaşacak yeterli zaman bulamadıkları için gebelik ihtimali düşecektir. Gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatarsa spermlerin yol almasa daha kolay olabilir. Erkeğin de meni kaçağını azaltmak için, ilişki sonrasında birkaç dakika kadar kendini geri çekmemesi önerilir.

İLGİLİ YAZILAR