Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Emzik bir kurtarıcı mı, yoksa büyük bir dert mi? Emzikle başım dertte!


Emzik bir kurtarıcı mı? Yoksa büyük bir dert mi?

Uyumayan bir bebeğiniz ya da sakinleştirmesi neredeyse imkansız olan ve sürekli ağlayan bir çocuğunuz varsa, bir çok çareyi tükettikten sonra emzik vermeyi denemiş olabilirsiniz. Ve büyük ihtimalle de emzik bebeğinizin sakinleşmesinde faydalı olmuştur. Çünkü bebeğiniz sakinleşmek ve rahatlamak için emmeye ihtiyaç duyar. İçgüdüsel olarak duyduğu bu ihtiyacı karşılanmadığı zaman huzursuzluğu artabilir. Yalancı meme diye tabir edilen emzik de bebeğinizin bu ihtiyacını karşılamakta oldukça beceriklidir. Bebeğine emzik vermeyen bir çok anne, bebeğim sürekli emmek istiyor, beni emzik gibi kullanıyor diye dert yanabilir.

Ancak başlangıçta çok önemli bir kurtarıcı gibi gözüken emzik, kısa zaman sonra sizin için büyük bir problem haline dönüşebilir. Bebeğiniz için başlangıçta sakinleştirici görevini gören emzik, büyüdükçe bir alışkanlık haline gelecektir. Emzik, sokağa çıkarken çantaya konulacak eşyaların arasında başı çekecektir. Eğer ki yanlışlıkla evde unuttunuz, küçük bir kriz yaşamaya hazır olun! Zaman zaman çocuğunuz sadece ağzındaki emzikle yetinmeyip, elinde de bir ya da daha fazla yedek emzikle dolaşmak isteyecektir.

Emzik kullanmak, sadece kötü bir alışkanlıktan çıkıp, çocuğunuzun sağlıklı diş gelişimini engellemeye başlamadan önce en geç 2 yaşına kadar emziğe veda etmiş olmanız önemlidir. Bu nedenle emziği ne kadar erken dönemde bırakabilirseniz, hem sizin hem de bebeğiniz için süreç o kadar az sancılı geçecektir. Öncelikle bebeğinizi sakinleştirmek için emziğin bir amaç olmadığını ona belli etmeniz gerekir. Bebeğinizin emzik dışında başka şeylerle de sakinleşebileceğini öğrenmesi bu noktada oldukça önemlidir. Örneğin, bir şeylerle meşgul olması, kendi kendine oyunlar oynayabilmesi, emziğin sakinleştirici görevini azaltmakta yardımcı olur.


ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR