Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çocuğunuzu yıkarken dikkat etmeniz gerekenler?


Çocukların temizlik ve bakımının en önemli parçalarından biri de banyodur. Banyo zamanı‚ kimi çocuğun iple çektiği bir eğlence‚ kiminin ise korkulu rüyasıdır. Çocukların banyodan korkmalarının temel nedeni‚ yetişkinlere sıradan gelen su, sabun köpükleri, gözlerin yanması, vücut ısısındaki değişikliğin çocuklar için ürkütücü olmasıdır.

Banyo sırasında‚ çocuğunuzu vücut ısısına uygun sıcaklıkta suyla banyo yaptırmalısınız. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk su çocuğunuzun banyo yapmayı sevmesine engel olabilir. Bunun dışında göz yakmayan şampuanlar tercih edilmeli ve banyo sırasında çocuğunuzun oturduğu yerden kalkabileceğini göz önünde bulundurarak kayıp düşmesine karşı önlemler almalısınız. Banyo sırasında çocuğunuz talep ettiği anda durup bekleyerek onunla ilgilenmelisiniz. Ayrıca bebeklerin ve çocukların cildi oldukça hassastır. Sert keselenme bebekler ve çocuklar için uygun değildir. Çocukların derisine zarar vermeyecek tahriş etmeyecek yumuşak organik banyo lifleri kullanılmalıdır.

Çocuğunuza banyoyu ve suyu sevdirmek için‚ banyo saatini eğlenceli hale getirebilirsiniz. Banyoya girmeden önce‚ sevdiği birkaç oyuncağı seçmesine ve onlarla birlikte banyoya girmesine teşvik edebilirsiniz. Siz de onunla birlikte banyoya girerek suda birlikte oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca‚ banyo sonrası sürprizleri ve ödülleri hazırlayarak onu heyecanlandırabilirsiniz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR