Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı artar?


Hamilelik olasılığının en yüksek olduğu zaman‚ kadının  yumurtlamasından önceki birkaç gündür. Adet kanamaları düzenli olan kadınlar‚ yumurtlama gününü tahmin edebilir. Beklediği adet gününden 14 gün öncesi, belki birkaç gün sapma ile, yumurtlama günüdür. 

Yumurtlama döneminde, vücudunuzda da fizyolojik bazı değişiklikler olmaktadır. Rahim ağzından gelen vajinal akıntı‚ yumurtlamanın hemen öncesinde kaygan ve oldukça esnektir. Yumurtlama harici dönemlerde akıntı esnekliğini kaybeder. Aynı zamanda‚ yumurtlama olduktan sonra vücut ısısı önce hafifçe düşer‚ ovulasyon sonrasında ise‚ bazal vücut ısısında hafif bir artış olur. Bu artış ancak çok hassas bir termometre ile ölçülebilir. Bu yöntemlerin yanısıra, yumurtlama döneminizi ölçen ovulasyon testleri de eczanelerde bulunmaktadır. Bu testleri kullanarak yumurtlama döneminizi tespit edebilirsiniz.

Hamilelik olasılığını artırmak için‚ yumurtlamanın beklendiği dönemde iki günde bir ilişkiye girilmesi önerilir. Yumurta hücresi salgılandığından itibaren ömrü 12 ila 24 saattir. Sperm hücreleri ise genital sistemde 4 ila 7 gün yaşayabilirler, bu nedenle yumurta hücresi ortama geldiği zaman, sperm hücrelerinin hazır bulunması hamilelik şansını artıracaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR