https://www.facebook.com/v2.3/dialog/oauth?client_id=840747115991337&state=e2db231cd2b0d2dd26886bc2e6f0e204&response_type=code&sdk=php-sdk-5.0.0&redirect_uri=http%3A%2F%2Fwww.cocukgelisimi.com%2Ffacebooklogin%2Fweb_login&scope=public_profile%2Cpublish_actions%2Cemail">facebook ile bağlan
 • Üye Ol
 • Üye Giriş

 • Henüz üye olmadınız mı ?
  Üye olmak için tıklayınız

  Çocuk Gelişimi

  HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

  Bebeklerde sık görülen yaralanmalar


  Bebeklerde kaza ve yaranlanmalar anne baba tarafından veya bakıcılar tarafından ne kadar dikkat edilse de kaçınılmaz bir durumdur. Bunun için anne, baba veya bebeğin bakımıyla ilgilenen herkesin kazalardan korunma ve acil durumlarda gerekli müdehaleyi yapma konusunda bilinçli olmaları gerekir. 

  0-6 ay
  Yatak yaralanmaları: Bu yaş aralığında en sık karşılaşılan kazalardan biridir. Çünkü bebek altıncı ayına kadar  genelde yatağındadır. Bu nedenle bebek yatağının koruyucu özellikler taşıdığından emin olmalı, yatakta özellikle yumuşak yastık kullanılmamalıdır. Ayrıca bebeği yatağına yüzükoyun yatırmaktan kaçınılmalıdır.

  Yanıklar: Bebeklerde kaynar su yanıkları ile çay ve kahve gibi sıcak içeceklerden yanma, genelde emekleme ve yürümeye başlama dönemlerinde yaşanır. Ebeveynler bu dönemde çok daha dikkatli olmalıdır.

  Oto Kazaları: Bebekleri araç kazalarından korumak için  en az üç yaşına gelinceye kadar özel araba koltuğu kullanılmalı, üç  yaşından sonra ise özel koltuk ve emniyet kemeri kullanılmalıdır.

  6-12 ay
  Düşme: Bebekler yürümeye başladıklarında evde ve sokakta tehlikeli noktalara kolayca ulaşabilirler. Bu nedenle bebekler için merdiven ve kapılara engeller koyulmalı,  pencerelere ve  pancurlara kilit takılmalıdır.

  Yabancı cisim yutma: Bebek oyuncaklarının ayrılabilen küçük parçaları olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle yerlerde metal para, düğme, çivi vb. şeyler bırakılmamalıdır.

  Elektrik çarpması: Bebeklerin öğrenme yollarından biri de buldukları nesnelere ağızlarını ve ellerini  sokmaktır. Onları korumak adına prizlerde plastik koruyucu kapaklar kullanılmalıdır.

  Pika (Toprak ve boya yeme): Duvar ya da tavan boyaları kurşun içerebilir, bu nedenle bebeklerin  bu maddeleri yemesi engellenmelidir.

  Yatak yaralanması (Düşmeler): Bu yaş aralığında ki bebekler artık yataktan kalkmayı öğrenmiş oldukları için bebek  yatak kenarının 55cm. ya da daha yüksek olması gerekir.

  12-24 ay
  Yanıklar: Sıcak içecekler masa kenarlarından uzağa koyulmalıdır. Soba kullanılan yerlerde ise bebeklerin için mümkünse soba koruyucuları kullanılmalıdır. Ayrıca kibrit ve yanıcı maddeler çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmelidir.

  Yeme ve İçme: Ulaşabildikleri lavabo altı gibi alçak dolaplarda duran ilaçlar, temizlik maddeleri ve kimyasallar erişilemeyecek mesafede kilit altına alınmalıdır. 

   Araba Kazaları: Çocuklara uygun oyuncaklar alınmalıdır. Bu yaş aralığındaki çocuklar iki tekerlekli bisiklet, kay-kay hatta bazı 3 tekerli bisikletleri tam kontrol edemezler. Bu nedenle yol kenarlarında oynarken çucuğun yanında olmalı  ya da çocuk tel ile çevrilmiş alanlarda oynatılmalıdır.

  ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

  İLGİLİ YAZILAR