Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Ses Telleri İltihabı (KRUP) nedir? Nasıl tedavi edilir?


Ses telleri iltihabı genellikle kendiliğinden iyileşebilen, solunum zorluğuna yol açan ve doktor kontrolü gerektiren bir hastalıktır. Ses telleri iltihabı; boğuk ses veya havlar tarzda öksürük ile kendini gösterien ses tellerinin etrafındaki yumuşak dokuların enflamasyonu ile meydana gelen bir hastalıktır.

Belirtileri nelerdir?
 
  • Çoğunlukla geceleri ve daha önceden herhangi bir bulgu vermeden aniden ortaya çıkan havlar tarzda öksürük şekli ile kolaylıkla tanınabilir.
  • Ayrıca ateş ve burun akıntısı da görülebilir.
  • Genellikle 3-4 gün içinde kendiliğinden düzelmekle birlikte, bakteriyel etkenin neden olduğu bir tipi, ağır solunum yetersizliklerine yol açabilmektedir. Bu tip enfeksiyonu, menenjit aşısı olarak bilinen HIB aşısıyla önlemek mümkündür.
Neler yapılabilir?
 
  1. Mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  2. Krup için soğuk nemli hava oldukça faydalıdır. Evde hazırlanacak olan buhar, sıcak olacağı için kullanmak doğru değildir. Ev tipi soğuk buhar makinaları çok faydalıdır.

Nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz, doku ödemini azaltmak için kısa süreli kortizon tedavisine ek olarak, nemlendirilmiş soğuk buhar uygulayabilir. Solunum zorluğunun olduğu durumlarda ise oksijen tedavisi gereklidir.

İLGİLİ YAZILAR