Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Banyo sonrası bebeğin bakımı nasıl yapılmalı?


Bebeğinizi yıkadıktan sonra biraz nemli bıraktığınız cildine bebek losyonları veya bebek yağları ile masaj yaparak nemlendirebilirsiniz. Bu nemlendirme işlemi hem bebeğinizin rahatlamasını sağlar hem de masaj yaparak bebeğiniz ile aranızdaki bağın güçlenmesine, aranızdaki güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğime nasıl masaj yaparım?
Bebeğinize masaj yapmadan önce masaj yapacağınız yeri ayarlamalısınız. Yerde veya yatağın üzerinde masaj yapabilirsiniz. Buradaki en önemli unsur, bebeğinizin hareketli olmasını göz önünde bulundurarak, bebeğinizi kontrol edebileceğiniz bir alan yaratmalısınız.

Masaja başlamadan önce bebeğinizin üstündekileri çıkartın ve masaj yapmak için elinize biraz bebek yağı alın. Bebeğinizin boynundan başlayarak dairesel hareketlerle gövdesine, kollarına ve bacaklarına masaj yapın. Daha sonra hafif yan çevirip elinizle çenesinden destek alarak sırtına da aynı şekilde masajı uygulayın. Bebeğinizin sırt ve karın bölgesine yapılacak masaj ile gaz ve boşaltım sorunlarının da önüne geçebilirsiniz.

Bebeğe yapılacak masajın süresi ise 6 aydan daha küçük bebekler için 10 dakika, 6 aydan daha büyük bebekler için 25 dakika yeterli olacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR