Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çocuklarda kronik öksürük nedenleri ve tedavisi


Üç haftadan daha uzun süren öksürüğe kronik öksürük; üç haftadan daha az süren öksürüğe de akut öksürük denilmektedir.

Kronik öksürük gebellikle, bronş hassasiyeti, astım yatkınlığı, post nasal akıntı sendromu veya yapısal akciğer hastalıklarından kaynaklanır. Kronik öksürük çocukluk döneminde en sık görülen hastalıklardandır. Öksürüğe yol açan etkenler belirlendiği zaman tedavisi de kolaylaşmaktadır. 

Çocuklarda kronik öksürüğün nedenleri, genellikle alerji, astım, geniz akıntısı veya gastroözefajial reflü gibi nedenlerden dolayı olmaktadır.

Astıma bağlı öksürük, uyurken, egzersiz veya soğuğa maruz kaldıktan sonra kötüleşir veya başlar. Geniz akıntısına bağlı öksürükte ise, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı sonrasında görülür. Reflüye bağlı, öksürükte ise mide ekşimesi veya boğuk bir ses ile birlikte görülebilir. İki ve dört yaş arası çocuklarda, genellikle soluk borusuna yabancı cisim kaçması sonrasında da kronik öksürük gelişebilir.
 
Kronik öksürüğün tedavisi
Kronik öksürüğün tedavisi, hastalığın neden olduğu durumlara bağlı olarak değişmektedir. Tedavide, odayı nemlendirmek ve sık sık havalandırmak kuru öksürük için yardımcı olur. Çocuğun yanında sigara içilmemesini veya sigara içilen ortamlardan uzaklaştırılması da tedavide önemlidir. Üç hafadan daha uzun süren, boğulur gibi, öksürük ile birlikte kanama var ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR