Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Yenidoğan sarılığı nedir, nasıl anlaşılır, tedavi yöntemleri nedir?


Bebeklerin genelinde, özellikle erken doğan bebeklerde, yenidoğan sarılığı görülmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde görülen sarılık genelde bir iki haftada kendiliğinden geçebilir. Fakat herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Yenidoğan sarılığı nasıl oluşur?

Bebeklerde ilk 1-2 aylık döneme yenidoğan dönemi denir. Yenidoğan sarılığı bu dönemde yaşanan rahatsızlıklarından biridir.

Bebeklerin anne karnında yaşadığı dönemde, alyuvarları normal bir insandakinden farklıdır. Bebek dünyaya gelir gelmez işlevini yitiren bu alyuvarlar hızla parçalanıp vücuttan atılmaya başlarlar ve yerine hepimizde bulunan tipte alyuvarlar üretilmeye başlanır.

Bölünerek yıkılan alyuvarlar aşırı miktarda bilirubin maddesi üremesine neden olur. Normal bir bünyedeki biluribin karaciğerde işlenerek vücuttan atılır. Ancak bazı durumlarda bebeğin karaciğerinin aşırı miktarda üretilen biluribini karşılayamaması halinde bu dokular bebeğin kanında birikmeye başlar. Vücuttan atılamayan bilirubin denen ve sarı renkte olan madde, ciltle, diğer organlarda birikerek boyar, dışardan sarı renkte görünüme yol açar. Bu duruma yenidoğan sarılığı denir.

Çoğunlukla sarılık kendiliğinden geçse de, kimi zaman çok fazla yükselip bebekte kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Yenidoğan bebeklerin ilk haftasındaki doktor kontrolü bu nedenle çok önemlidir.

Diğer sebepler
Bebeğin yeterince anne sütü ya da mama almaması, annenin diyabet hastası olması, idrar yollarında enfeksiyon, anne sütünden gelen sarılık, doğuştan gelen bazı enzim hastalıklar gibi bebeğin sarılık olmasını neden olabilecek birçok etken vardır. Bu durumların tespit edilip doğru tedavinin uygulanması gerekir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR