Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

İkili tarama testi (11-14 testi) nedir?


Hamilelikte ikili tarama testi, hamileliğin 11-14. haftaları arasında yapılır. İki ayrı bölümü olduğu için ikili test adını almaktadır. İlk bölümünde ultrasonografi ile bebeğin ensesindeki boşluk ölçülmektedir. İkili test sonucuna göre bebekte trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (Edwards sendromu) denilen kromozomal anomalilerin bebekte olma riski araştırılır.
 
Bu hastalıklar zeka geriliği ve bazı organ anomalileri olan hastalıklardır. Bu testlere zeka testi denmesinin nedeni de budur. İkili test bebeğin zeka düzeyini ölçen bir test değildir. Bu ultrason taramasının ve testin amacı Down sendromu riski ve diğer kromozomal anormalliklerin riskini değerlendirmektir. Yani  bu testle ‘kesin vardır’ denmez, ancak olasılık ortaya konulur. Risk yüksek çıkarsa amniyosentez uygulanır.

İkili tarama testi bütün anne adaylarına yapılır, ancak 37 yaşından büyük annelere direkt olarak amniyosentez önerilen durumlar daha fazladır. Çünkü bu yaştan sonra ikili tarama testi kromozom bozukluğu tespiti için yeterli gelmeyebilir. 

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR