Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelik belirtileri nelerdir?


Hamile olabileceğinizi düşündüren belirtiler;

Adet gecikmesi ya da durması: Düzenli adet gören bir kadının adet gecikmesi genellikle gebeliğin ilk işaretidir. Ancak, başka sebepler de adet kanamasını engelleyebilir ya da geciktirebilir. Bu nedenle, adet kanaması görülmezse tam olarak hamilelik gerçekleşmiştir demek doğru olmaz.

Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet: Göğüsler bu dönemde daha büyük (şiş) ve hassas olur.

Bulantı ve kusma: Özellikle sabahları uyanınca hissedilen yoğun bulantı gebeliğin işareti sayılabilir. Gebeliğin 2. haftasından itibaren bulantı hissedilebilir.

Kokulara karşı duyarlılık: Parfüm, yemek kokusu ve etrafınızdaki pek çok kokuya karşı aşırı hassasiyet olabilir ve tüm bu kokular mide bulantısını tetikleyebilir.

Aşerme: Belirli gıda veya içeceklere karşı aşerme olabilir. Bazen daha önce hiç öncelikli olmayan gıdalara karşı aşırı istek duyulabilir.

Sık idrara çıkma: Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye baskı yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

Halsizlik ve yorgunluk: Progesteron hormonunun yükselmesi ile birlikte, sürekli yorgunluk ve halsizlik hissedilebilir. Gebeliğin 20. haftasına doğru yorgunluk hissi de kaybolmaya başlar.

Vajinal akıntı: Gebelikteki hormon değişimlerinin bir başka etkisi de vajinal akıntıda artış olabilir.