A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Filename: models/Content_model.php

Line Number: 390

Backtrace:

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/models/Content_model.php
Line: 390
Function: _error_handler

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/controllers/Home.php
Line: 73
Function: mostread

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/index.php
Line: 307
Function: require_once

Çocuklarda obezite sorunu - Hamile, bebek, çocuk hakkında herşey

Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çocuklarda obezite sorunu


Çocukların büyüme ve gelişme döneminde yeterli ve dengeli beslenmeleri büyük önem taşır. Çocuklarda aşırı şişmanlık yani obezite diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar rahatsızlıkları, karaciğerde yağlanma gibi birçok hastalığı ve psikolojik sorunları da  beraberinde getirebilir.

Obeziteyi tetikleyen birçok etken bulunmaktadır. Çocuklarda obezite dengesiz beslenme, hareketsizlik, küçük yaşlardan itibaren yağlı‚ karbonhidratlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi, gazlı ve şekerli içeceklerin kullanılması gibi birçok zararlı davranışın sonucunda oluşmaktadır. Obezitenin oluşmasını sağlayan bir diğer önemli unsur ise çocukların azalmış günlük fiziksel aktivitesidir. Özellikle büyük şehirlerde‚ çocuklar artık dışarda oynamak yerine evde bilgisayar ve televizyon karşısında zaman geçirmektedirler. Bu durum onların hareketsiz kalıp kilo almalarına neden olmaktadır.

Ayrıca obezite problemi yaşayan çocuklar birçok psikolojik problemlerle de karşı karşıya kalabilir. Şişman çocuklar‚ arkadaşları tarafından eğlence konusu olabilir, birçok oyunda oyun arkadaşı olarak tercih edilmeyebilirler. Çevreleri tarafından ise haylaz, pasif ve daha az zeki olarak nitelendirilebilirler. Tüm bunlar çocuğun dışlanmasına, yalnızlığa itilmesine ve hepsinden önemlisi özgüvenini  kaybetmesine yol açabilir.

Çocuklarda obeziteyle başa çıkmanın en iyi yolu‚ sağlıklı gıdalar tükemelerini sağlamak ve düzenli spor yapmaya teşvik etmektir. Çocuğunuzla birlikte spor yaparak, düzenli ve dengeli beslenmesine yardımcı olup‚ ileriki yaşamında sağlıklı olmasına zemin hazırlayabilirsiniz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR