Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çocuğum saç kestirmekten korkuyor!


Özellikle erkek çocuk anneleri, oğullarını berbere götürecekleri gün yaklaştıkça strese girebilir ve bu sefer nasıl bir olay yaşayacağım diyerek tedirgin olabilirler. Bu her anne için geçerli bir vaka olmasa da, bazı erkek çocukları berberden ve tırnak kestirmekten çok korkabilir.

Küçük çocuklarda tırnak ya da saç kestirmek canlarının yanacağına dair bir inançtır. Saçların ve tırnakların ölü doku olduğunu bilmedikleri için, saçlarını kestirirken kan akacağını ve acı çekeceklerini düşünebilirler. Öncelikle çocuğunuza acı çekmeyeceğini nedenleriyle anlatmalısınız. Hatta öncesinde, kendi saçlarınızı kestirmeye giderken, çocuğunuzu da yanınızda götürerek canınızın yanmadığını ona gösterebilirsiniz. Bunun yanısıra;
  • Çocuğunuzun saçlarını kesecek kişi ile diyalog kurması, çocuğunuzda ki önyargıları azaltacaktır. Berberden saç kesimi ile ilgili çocuğunuza bilgi vermesini rica edebilirsiniz. Çocuğunuzu aklındaki soruları berbere sorması için teşvik edin ve neden korktuğunu anlamaya çalışın.
  • Çocuğunuzun saçlarını kestireceğiniz zaman bütün ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun. Uykusunun olması, karnının acıkması da huysuzlanmasına neden olabilir.
  • Eğer mümkünse çocuğunuzu berbere götürürken yanınızda berberden korkmayan bir arkadaşını da saç kesimini götürebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz arkadaşından da cesaret alarak korkusunu yenebilir.
  • Bazı berberlerde çocuklar için özel hazırlanmış bölümler olabiliyor. Çocuğunuz saçı kesilirken çizgi film izleyebilir ya da oyunlar oynayabilir. Böylelikle dikkatini farklı bir yere odaklayacağı için saç kesimini bir oyun zannedebilir.
Çocuğunuza saç kestirmenin can acıtmadığını tatlı dille anlattığınızda ve bunu birkaç kere deneyimlediğinde korkulacak bir şey olmadığını anlayacaktır. Bazı küçük oyunlar ile bu durumu kolaylaştırmaz hem sizin, hem de çocuğunuzun açısından önemlidir. Korkusunun nedenini anladığını hissetmeniz, kendisini size yakın hissetmesine sağlayacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR