Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çocuğum bilgisayar bağımlısı mı?


Çocuğunuzun internette çok vakit geçirdiğinden endişe mi ediyorsunuz?

Ailemize, arkadaşlarımıza ve çevremize baktığımızda artık doğal karşıladığımız bir manzarayı görmekteyiz. Neredeyse bebek diyeceğimiz çocuklar, ellerinde akıllı telefonlar ya da cep bilgisayarları, yaptıkları işe son derece hakim, yüzlerinde ciddi bir ifade ve vızır vızır çalışan parmakları ile oyun oynamakta...

Birçok anne katı gıdaya geçmiş bebeğini yemeğe alıştırabilmek için eline bir telefon vermeyi veya eşi - dostu ile 5 dakika rahat sohbet edebilmek adına çocuğunu bilgisayar ile oynaması için teşvik etmekte bir sakınca görmüyor.

Dolayısıyla günümüzde bilgisayar ve internet çok küçük yaşlardan itibaren çocukları sakinleştirmek ve oyalamak için ‘modern emzik’ olarak kullanılmaya başlandı. Durum böyle olunca, internet hayatımızın olmazsa olmazı haline gelince, çocuklarımıza bilgisayar ve internetten doğru faydalanmayı öğretmeli, ancak sosyal, psikolojik veya fizyolojik herhangi bir zarar vermesini de engellemeliyiz.

İnternet ve bilgisayar ikilisinin doğru kullanımı halinde çocuğunuz kendini geliştirebilir. Fakat belli bir süreyi aşması, kullanımın amacından sapması halinde olumsuz etkileri olabilir. Böyle bir durumda, siz de ‘intenete bağımlı bir çocuk mu yetiştiriyorum?‘ endişesine sahip olabilirsiniz. Aslında alacağınız küçük önlemlerle beraber çocuğunuz bir internet bağımlısı olmak yerine; interneti sosyal bir şekilde kullanan, ondan en iyi şekilde faydalanabilen bir birey olabilir. İlk olarak bilgisayarın çocuğunuz üzerindeki olumlu etkilerine değinelim.

İLGİLİ YAZILAR