Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Biberon çürükleri ve süt dişlerinin önemi


Bebeğinizin diş bakımına‚ dişleri çıkar çıkmaz başlamakta fayda vardır. Süt dişlerinin kalıcı olmaması‚ iyi bakım istemediği anlamına gelmemelidir.
 
Süt dişlerinde çürük oluşumu genellikle şeker içeren sıvıların tüketiminden kaynaklanır. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Aynı zamanda hazır meyve suları da şeker deposudur. Özellikle bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olmak için verdiğiniz süt dolu biberonlar bebeğinizin dişlerinin çürümesine sebep olur. Şekerli sıvılar, bebeğiniz uzun süreler boyunca uyuduğundan, dişlerinin etrafını sarar ve ön üst ve alt dişlerde çürüklerin görülmesine yol açar. Bu sebeple, bebeğinizin ağzında bir biberon meyve suyu veya süt ile uyuyakalmasına izin vermemelisiniz.

Bebeğiniz süt içtikten sonra su içmesini sağlayarak dişlerinin üzerindeki şekeri temizlemesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca uykuya dalmadan önce diş fırçası ya da tülbentle dişlerini temizlemekte fayda vardır.

Eğer bebeğinizin süt dişlerinde çürük oluşmuşsa‚ diş doktoruna götürüp gerekli tedavinin yapılmasını sağlamalısınız. Süt dişleri ihmal edilip dolgu ile kurtarılamadığı zaman çekilmesi gerekir, erken süt dişi kaybı çocukların daimi dişlerinin çarpık çıkmasında en önemli etkenlerinden birisidir. Erken süt dişi kaybı sonucunda ağızda bulunan dişler boşluğa doğru kayar ve daimi dişlerin süreceği yer kalmaz sonuç çapraşıklıktır. Dolayısıyla süt dişlerinin bakımı çok önemlidir. Aynı zamanda‚ biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR