Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerin yürüteç kullanması doğru mu?


Birçok anne baba bebeklerinin daha hızlı yürümeyi öğrenmesi için yürüteçleri tercih eder. Genel kanının aksine‚ yürüteçler bebeğinizin yürümesini hızlandırmak yerine yavaşlatır. Aynı zamanda‚ bebeğin gelişiminde olumsuz etkilere de neden olabilir. 

Bebekler yürüteçte yürümez‚  ayakları ile iteleme yaparlar. Bacak boyları kısa geldiği ve tam basmayı bilemekleri için parmak ucuna basarak yürüteci iterler ve bu alışkanlığa neden olabilir. Yürümeye başladıklarında da ayak ucunda yürümeye devam edebilirler ve bu ayaklarda içe basmak gibi deformasyonlara neden olabilir.
 
Kalça yapıları gelişmeden parmak ucunda basarak yürümesi bacaklarda çarpıklığa‚ kalçaya yüklenildiği için kalçada problemlere neden olabilir. Bebekler henüz yürümeye hazır olmadıkları bir dönemde yürüteç ile yürümeye başladıklarında‚ ev içinde birçok kazaya da sebep olabilirler. Henüz ince ve kalın motor kaslarını tam olarak kullanamadıkları için‚ merdivenden yuvarlanma‚ evin içinde kapılara‚ dolaplara çarpma‚ kablolara takılma vb birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabilirler.

Bebekler 6-10 ay arasında sürünerek‚ yuvarlanarak‚ tırmanarak ve emekleyerek çevrelerini keşfetmeli ve bu hareketleri yaparak kaslarını güçlendirip yürümeye başlamalıdırlar.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR