Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebekleri hastalıktan korumak için neler yapılabilir?


Bebekleri alınacak bazı temel önlemlerle birçok hastalıktan korumak mümkündür. Bebeğinizi hastalıklardan korumak için yapabileceğiniz bazı temel noktalar aşağıdaki gibidir..
Ellerin yıkanması hastalıklardan korunmak için en temel kurallardan olup, solunum yolu ile bulaşan hastalıklarda eller en önemli bulaşma araçlarından biridir. Bu nedenle elleri, dışarıdan eve gelince, tuvalete girmeden önce ve sonra, yemekten önce ve sonra, bebeğin altını açmadan önce ve sonra, bebeği emzirmeden önce su ve sabun ile iyice yıkamak gerekir.

Ev hijyenine de dikkat etmek gerekir. Evde sık kullanılan yerler özellikle dezenfekte edilmelidir.

Anne ve babalar bebeklerini hasta olduğu bilinen insanlarla kapalı ortamlarda bulundurmamalıdır. 

Evde sigara içilmesi özellikle bebekler için oldukça risklidir. Sigara solunum yolunun bağışıklık sistemini bozar ve hastalıklara sebep olur.

Ayrıca bebeklerin burnu her zaman açık olmalıdır. Çünkü bebeklerin burnu tıkalı olduğunda ağızdan nefes almayı iyi yapamazlar. Burnu tıkalı bebekler rahat nefes alamadıkları için‚ beslenme ve uyku düzenleri bozulur. Bu da bebeğin sürekli huzursuz olmasına, ağlamasına ve daha fazla burnunun tıkanmasına sebep olur.

Özellikle bebeklerin emzirme döneminde mutlaka anne sütü ile beslenmesi grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır.

Grip mevsiminde virüslere karşı koruma sağlamak için tüm aile bireylerinin grip aşısı olmalarında fayda vardır. Çünkü bebekler sonbahar ve kış aylarında çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir.

Ayrıca birçok riskli hastalıktan korunması için‚ bebeğin tüm aşılarının tam ve zamanında yaptırılması önemlidir.

Hastalıkların en sık yayıldığı yollardan biri de kıyafetlerdir. Özellikle de atkı, bere gibi ağıza ve buruna çok yakın olan kıyafetler başka insanlardan alınan partiküllerin bebeğe bulaşma riski çok yüksektir. Bu nedenle bebeklerin kıyafetleri çok iyi dezenfekte edilmelidir.

Son olarak bebeğin düzenli olarak doktor kontrolüne götürülmesi gerekir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR