Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde gece ve gündüz uykusu nasıl olmalı?


Gündüzleri uykularını alıp‚ geceleri oynayan bebekler anne babalarına hayatı zindan edebilirler. Gece ile gündüz arasındaki ayrımın farkına varılmaması neyse ki geçici bir durumdur. Yenidoğanlar‚ ışık farklarının olmadığı rahimde dokuz ay kaldıklarından dolayı dış dünyaya uyum sağlamak için biraz zamana gereksinim duyarlar.

Bebeğiniz büyük olasılıkla birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden gündüz ve geceyi karıştırma huyundan vazgeçecektir. Bu geçişi hızlandırmak için bebeğinizin gün içindeki uyku süresini üç-dört saatle sınırlayın. Bebeği uyandırmaya çalışın, onunla konuşun, gazını çıkarın ninniler söyleyin. Ancak gece boyu uyusun diye bütün gün uyumasını engellemeyin. Çok yorulmuş ve uyarılmış bir bebek akşam iyi uyuyamayacaktır.

Gündüz ile gece arasında kesin bir farklılık yaratmanız gerekebilir. Gündüzleri bebeği arabasıyla ve mümkünse dışarıda gezdirin. Odasında uyuyorsa odanın karanlık olmasını engelleyin. Uyandığında oyalayın. Gece bunun tersini yapın. Onun yatağına yatırın, odayı karartın ve sessizliği sağlayın. Gece uyandığında onunla oynamayın ve konuşmayın; onu beslerken ışıkları ve televizyonu açmayın; yalnızca fısıldayarak konuşun veya ninni söyleyin ve tekrar yatağına yatırıp uyuma koşullarını mükemmelleştirin.

Bebeğiniz gündüz bile uzun sürelerle uyuyorsa bunu bir şans olarak kabul edin. Vücut saati çalışınca geceleri de normal uyuyacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR