Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde diş bakımı nasıl yapılmalı?


Bebeklerin büyük çoğunluğu 6. aydan itaberen diş çıkarmaya başlarlar. İlk dişlerin çıkmasıyla birlikte diş bakımına da başlamakta fayda vardır.

Bebeğinizin diş bakımını‚ 1 yaşına kadar parmağınıza takabileceğiniz bebek diş fırçalarıyla ya da nemli bir tülbentle yapabilirsiniz. 1 yaşından sonra ise doktorunuza da danışarak bebeğinizin yaşına uygun yumuşak kıllardan yapılmış diş fırçalarıyla diş bakımına devam edebilirsiniz.

Diş macunu kullanımı ve oranına doktorunuzla birlikte karar vermeniz önemlidir. Diş macunu kullanımı 2 yaşına dek ertelenebilir. Çocuğunuza erken yaşta diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak çok önemlidir. Okul öncesi döneme kadar bir yetişkin kadar dikkatli ve özenli diş fırçalayamayacaktır. Ancak en azından sabah ve akşam öğünlerinden sonra mutlaka diş fırçalaması gerektiğini öğrenmesi ileride sağlıklı ve temiz kalıcı dişlere sahip olması için önemlidir.
 
Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmeli?
Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Diş fırçaları‚ fırça kılları aşınır aşınmaz ortalama 6 ayda bir mutlaka değiştirilmelidir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR