Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde aşırı ağlama nedenleri


Bebekler her türlü ihtiyaçlarında‚ annelerinden yardım isterler ve henüz konuşamadıklarından dolayı‚ her türlü ihtiyaçlarını ağlayarak anlatmaya eğilimlidirler. Bebekler hiçbir neden olmadan boşu boşuna ağlamazlar. Bir şey onlara rahatsızlık verdiğinde size haber vermek ve sizin yardımınızı almak için ağlarlar.

İlk başlarda bebeğin neden ağladığını çözmek zor olabilir. Fakat zamanla ağlamasının ne anlama geldiğini daha doğru bir şekilde anlayabilirsiniz. Örneğin; zamanla açlık ağlaması ile yorgunluk ağlamasını ayırt etmek kolaylaşacaktır.

Bebeğin ağlaması 3 - 6 haftalık olduğunda en yüksek seviyedeyken 12 - 16 haftalık olduğunda ise azalmaya başlar. Bunun nedeni bu dönemde bebeklerin hareket kabiliyetinin yükselmesi, bir şeyleri tutup onlarla oyun oynayabilmeleri dolayısıyla artık daha az sıkılmalarıdır.

Bebeğinizin Ağlama Sebepleri

Açlık
İlk aylarda en büyük ağlama nedenlerinden biri açlıktır. Bebeğiniz ağladığı zaman onu emzirmeli veya biberonla besliyorsanız mama vermelisiniz. Size çok sık gelse de her ağladığında karnını doyurmanız gerekmektedir. Eğer bebeğiniz toksa zaten beslenmeyi reddedecektir. O zaman ağlama nedeni ile ilgili başka sebepler aramalısınız.

Gaz sancıları
Bebekler süt içerken biraz hava yutarlar ve yuttukları bu hava onları rahatsız eder. Biberonla beslenen bebeklerde daha fazla görülmesine rağmen anne sütü alan bebeklerde de bu durum görülür. Bazen annenin sütü de gaz oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden emziren annelerin baklagiller ve lahana gibi gaz yapıcı besinlerden kaçınması gerekir.

Çok gazı olan bebeklerde denenecek bazı yöntemler vardır. İlk yapacağınız şey beslenme aralarında ve sonunda bebeğinizin gazını çıkartmaktır. Bebeğinizin gazını şu şekilde çıkarabilirsiniz;
 
  • Bebeğinizin gazını çıkartırken az da olsa kusma ihtimalini göz önüne alarak omzunuza bir bez koyun. Bebeğinizin başı omzunuza gelecek şekilde kucağınıza alın ve sırtını sıvazlayın. Zamanla alışacağınız "gark" sesini duyacaksınız.
  • Bebeğinizi yüzü yana bakacak, midesi bir bacağınızda olacak şekilde dizlerinize yatırın ve bir elinizle bebeğinizi tutarken diğer elinizle sırtını sıvazlayın.
  • Biraz daha büyüdüğünde kucağınıza oturtup, sırtını sıvazlayarak gazını çıkartabilirsiniz.
Altını kirletme
Çoğu bebek altlarının ıslak olmasından dolayı rahatsızlık duymaz. Fakat altını kirletmiş ve bu da pişiğe sebep olmuşsa, canı yandığından dolayı bebeğiniz ağlayabilir. Altını kontrol ederek kirlenmişse temizlemelisiniz.

Hastalık
Bebeğinizin ağlama sebebi hastalanmış olması olabilir. Normalden fazla ağlıyorsa, burnu tıkalı olabilir. Eğer bebeğiniz olması gereken sıklıkta emmiyorsa ya da bebeğinizde olağandan farklı bir şey gözlemliyorsanız, vakit geçirmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Aşırı yorgunluk
Bebeğiniz aşırı yorgun ve uykusuz olduğundan dolayı uyuyamayabilir. Bu da onda ağlamaya sebep olur. Eğer uyutamıyorsanız, hava da güzelse bebek arabasına koyup dışarıda gezdirebilirsiniz.

Sizin ruh haliniz
Sizin ruh halinizin çoğu zaman bebeğinizi etkileyeceğinizi unutmamalısınız. Bebeğinize yaklaşırken daima sakin olmalısınız. Ağlayan bebeğinizi, yumuşak ve sevecen hareketlerle yatıştırabilirsiniz.

Kalabalık
Bebeğiniz yalnız, sessiz ve sakin bir ortamda büyüdüyse kalabalık bir ortam hoşuna gitmeyebilir. Bir yere gittiğinizde veya size birileri geldiğinde, kalabalık, gürültü ve karmaşa bebeğinizi tedirgin edebilir. Bebeğinizi sessiz bir odaya götürün ve orada sakinleştirmeye çalışın.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR