Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeğime TV izletmeli miyim?


Birçok anne baba günün sonunda‚ kendilerini çok yorgun hissettiklerinde ve biraz nefes almak istediklerinde‚ bebeklerine TV açarak onların sessiz ve sakin kalmasını sağlarlar. Aynı zamanda TV nın bebeğin zekâ gelişimde olumlu etkileri olduğuna inanırlar. Ancak televizyon bebekler için düşündüğümüz gibi masum ve faydalı değildir.

Bebeklerin TV izlemeleri dil gelişimlerini gerilettiği gibi‚ sosyal yönden daha içe kapanık‚ az konuşan‚ az soru soran bireyler olmalarına neden olabilir. Aynı zamanda TV da izledikleri programlar davranışlarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle çizgi filmlerde kavga, dövüş gibi sosyal hayatta doğru bulunmayan davranışlara çok sık rastlanmaktadır. Bu yanlış davranışları bebeğiniz TV de izleyerek benimseyebilir ve aile içerisinde ya da sosyal ortamlarda uygulamayı deneyebilir. 

Bebeğinize çok kısa bir süre dahi olsa TV izlettiğinizde mutlaka yaşına uygun programlar izletmeli ve bu sırada onunla birlikte izleyerek onunla program hakkında konuşmalısınız. Çocuğunuza 2 yaşına gelene kadar mümkünse hiç TV izletmemeli‚ boş zamanınızı birlikte eğlenceli oyunlar oynayarak‚ kitap okuyarak‚ resim çizerek değerlendirmelisiniz. Birlikte zaman geçirmeniz sizi birbirinize daha fazla bağlayacağı gibi‚ çocuğunuzun zihinsel ve ruhsal gelişiminde çok daha faydalı olacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR