Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeği emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır?


Özellikle ilk defa doğum yapan anneler‚ hastaneden eve geldiklerinde‚ hem bebeğe hem de anneliğe alışmak arasında bocalarken‚ bebeğini yeterli veya iyi emziremediği düşüncesiyle de moral bozukluğu yaşayabilir.

İlkler daima zor olur ancak çok kısa süre içerisinde siz ve bebeğiniz için en doğru tekniği uygulayacağınız gibi kendi tekniklerinizi de bulacaksınız.

Bebeği doğru şekilde emzirmek ve bebeğin memeyi doğru kavraması önemlidir, bu göğüs ucu çatlağı oluşmasını ve yetersiz süt üretimini engeller. Bebeğinizi emzirirken sizin doğru pozisyonda durmanız önemlidir‚ yanlış duruş bel‚ sırt ve karın bölgesinde ağrılar sebep olur.

Özellikle ilk aylarda bebeğinizi çok sık emzireceğiniz için sizin ağrısız ve rahat olmanız bebeğinize de yansıyacaktır. Yaygın olarak kullanılan emzirme teknikleri kucaklama (beşik)‚ ters kucaklama (çapraz beşik)‚ koltukaltı (çanta) ve yatar pozisyonda emzirmedir.

Kucaklama Tekniği
En sık kullanılan tekniklerin başında gelir. Bir sandalye, koltuk ya da yatağın kenarına oturunuz. Dizinizin üstüne, bir yastık koyup, bebeğinizin başı kolunuzun iç dirsek kısmına gelecek şekilde ve yüzü memenize doğru olacak şekilde bebeğinizi kucaklayınız. Diğer elinizi ise‚ meme başınızı bebeğinizin ağzına yerleştirmek için kullanınız.  Bebeğinizi yaklaşık 45 derece bir eğimle memenize yaklaştırmalısınız. Bebeğinizin elleri serbest olmalıdır. Böylelikle size dokunabilir ve ellerinin yardımı ile meme başını bulabilir.

Oturduğunuz sandalye veya koltukta sırt desteği ve kolçak olması önemlidir. Kolçak kolunuzun bu pozisyonda uzun süre yorulmadan durmasına yardımcı olacaktır.

Bu pozisyon normal yolla‚ zamanında doğmuş bebekler için uygundur. Sezaryen ile doğum yapan anneler ve erken doğmuş küçük bebekler için ilk başlarda uygun olmayabilir. Annenin karnındaki dikişlere baskı oluşabilir. Bebek güçsüz ise meme başını iyi tutamayabilir.

Ters Kucaklama Tekniği
Bu tekniğin “kucaklama”dan farkı; bebeğiniz yön olarak aynı pozisyonda olmasına karşın, siz onu kucaklamak için diğer kolunuzu kullanıyor olmanızdır. Bu teknikte bebeğinizin başı sizin iç dirseğinize değil, diğer elinizin avuç içine doğru yaslanmıştır. Yani; kollar yer değiştirmiştir. Bu pozisiyonda da kucaklama pozisyonunda da bebeğinizi bir memeden diğer memeye geçirirken, kollarınızın pozisyonunu da simetrik olarak değiştirirsiniz. Bu pozisyonda elinizle bebeğinizin kafasını tuturak onun dudaklarını sizin meme ucunuza yaklaştırırsınız. Elinizi bebeğinizin başının altına ve kolunuzu ise yastığınız üzerine rahatça doğru bırakınız. Bebeğinizin başını tutmaktaki amaç, bebeğinizin rahatlığını sağlamak ve boyun kaslarını yormaması için avuç içinizle onun başına destek olmaktır. Bu esnada siz de kolunuzu yastık üzerinde dinlendirmiş ve aynı zamanda onun sırt bölgesine de destek olmuş olursunuz.

Koltukaltı (Çanta) Tekniği
Bu teknik de‚ bebeğinizi koltuğunuzun altında basen seviyenizin biraz yukarı seviyesinde sanki koltuk altına sıkıştırdığınız çantayı tutar tarzda tutarsınız. Yine bebeğinizin altına bir yastık koymak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayakları sizin arkanıza doğru, baş kısmı sizin önüze doğrudur. Bebeğinizin yüzünü memenize doğru yaklaştırıp, onun dudaklarının meme başınıza yaklaşmasını sağlayınız. Elinizi bebeğinizin  başının altına ve kolunuzu ise yastığın üzerine doğru bırakınız.

Koltukaltı tekniği daha çok sezaryenle doğum yapmış annneler için uygundur‚ çünkü bebek bu teknikde ameliyat yerine bir baskı uygulamaz. Ayrıca, küçük bebeklerle‚ emme güçlüğü çeken bebekler için de diğer tekniklere göre daha uygundur. İri göğüslü annelerle‚ meme başı küçük olan anneler için de uygun bir teknikdir.

Yatarak Emzirme Tekniği
Anne ve bebeğin birlikte yattıkları yerden emzirme tekniğidir. Öncelikle siz yatakta yan yatar pozisyonuna geçmeli ve sırtınızı yastıklarla beslemelisiniz. Bu şekilde hem daha rahat edersiniz hem de bebeğinizi emzirirken yorulmazsınız. Bacaklarınızı kendinize doğru çekmeniz daha dengeli bir şekilde yatmanıza yardımcı olacaktır. Bebeğiniz de size dönük bir şekilde yan yatar pozisyonda olmalıdır. Başına, bir elinizin iç kısmıyla veya küçük bir yastıkla destek olabilirsiniz. Diğer elinizle bebeğinizin sırt ve poposunu destekleyin. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin memeye uzanmasına gerek kalmaması ve annenin bebeğin üstüne doğru abanmamasıdır. Bu emzirme tekniği de sezaryen sonrasında ameliyat bölgesine baskı olmasına engel olan bir teknikdir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR